Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 17-10-2008
Choć niektórzy zgłaszają pewne wątpliwości, oraz pomimo tego, że nie istnieje ustawa o wykonywaniu zawodu medycznego technika dentystycznego, profesja ta zalicza się jak najbardziej do zawodów medycznych.
-
Każdy technik dentystyczny podlega kształceniu w ramach kadr medycznych; kobiety uczące się tego zawodu – jeśli są stanu wolnego i bezdzietne - podlegają pod obowiązek wojskowy i posiadają książeczki wojskowe – podobnie jak lekarki oraz pielęgniarki.
-
Technik dentystyczny wykonując zawód z zakresu ochrony zdrowia ma prawo do korzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej, podobnie jak dentysta lub lekarz. Reguluje to Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r., Dz.U. nr 144 poz. 930 z 1998 r. z późn. zm.
-
Technicy dentystyczni wykonują zawód publicznego zaufania i w interesie publicznym. Dotyczy to zarówno samych działań zawodowych jak i dostawy protez. W związku z tym mają prawo, analogicznie do specjalistów innych profesji zaufania publicznego, do tworzenia samorządów zawodowych, które reprezentują wykonujących ów zawód.
Na łamach „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” można przeczytać, iż „ (...) do uporządkowania całego kompleksu procedur - zarówno prawnych, merytorycznych, jak i technicznych - wykonywania zawodu technika dentystycznego potrzebna jest z jednej strony wola polityczna rządzących, z drugiej zaś zdecydowana konsolidacja i determinacja środowiska zawodowego techników dentystycznych”.
Z powyższego wynika, że technicy dentystyczni powinni dążyć do jak najszybszego utworzenia samorządu zawodowego, który stanie się partnerem w rozmowach z ustawodawcą i będzie wspomagał tworzenie projektów aktów prawnych oraz opiniował je.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”