Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-02-2008
By olśniewać pięknym uśmiechem, nie trzeba wiele. Wystarczy tylko poświęcić minimum 10 minut dziennie na zabiegi higieniczne, utrzymujące we właściwej kondycji i czystości wnętrze jamy ustnej.
Oto problemy, z którymi trzeba sobie radzić, by na długo cieszyć się zdrowym i ładnym uzębieniem.
-
Brud – w jamie ustnej to brud specyficzny, tworzący się z resztek nadtrawionego jedzenia, które zalega w szczelinach międzyzębowych, oraz powstający z obecnych w ustach bakterii. Nieoczyszczona powierzchnia zębów zostaje pokryta osadem organicznym – przesuwając językiem po zębach czuje się wyraźnie, iż nie są gładkie. Nieusuwany osad z czasem twardnieje,ulega mineralizacji i tworzy kamień nazębny (calculus dentalis), który staje się świetnym lokum dla bakterii powodujących próchnicę i przyczyną stanów zapalnych. Kamień najczęściej tworzy się w miejscach trudnych do oczyszczenia lub traktowanych „po macoszemu” podczas szorowania zębów. Najlepszym sposobem na usuwanie płytki nazębnej oraz zapobieganie powstawaniu kamienia jest staranne mycie zębów i całego wnętrza ust.
-
Przebarwienia – mogą być spowodowane złą dietą, paleniem papierosów, zażywaniem lekarstw, nadmiarem fluoru, przebytymi chorobami, używkami, niedostateczną higieną jamy ustnej, starszym wiekiem czy pojawiającą się próchnicą. Z przebarwieniami walczy się samemu, stosując preparaty wybielające, albo z pomocą dentysty, który poleci nowoczesne metody wybielania zębów.
-
Nieprzyjemny zapach z ust – powstaje, gdy niedostatecznie dbamy o czystość jamy ustnej, po zjedzeniu pokarmów zawierających cebulę czy czosnek, po spożyciu alkoholu; może być spowodowany chorobami układu pokarmowego. Niemiły zapach zlikwiduje staranne oczyszczenie zębów, języka i wewnętrznych ścianek policzków, częstsze płukanie ust specjalnymi płynami albo naparami ziołowymi (szałwia, rumianek, mięta) i zmiana diety; doraźnie - stosowanie sprajów odświeżających oddech lub żucie gumy bez cukru. W przypadku chorób układu pokarmowego – wyleczenie tych dysfunkcji.
Źródło: „Super Nowości”