Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-04-2008
Kiedy dziąsła puchną i krwawią, to znak, że toczy się w nich stan zapalny. Schorzenie może być spowodowane czynnikami bakteryjnymi albo mechanicznymi – szczególnie nieprawidłową lub niestaranną techniką mycia zębów. Od niewinnego podrażnienia śluzówki dziąsłowej może zacząć się groźna choroba tkanek przyzębia. Nieleczona – z czasem doprowadzi do rozchwiania zębów i ich utraty. Tak można pozbyć się nawet całkiem zdrowych zębów. Leczenie chorób przyzębia jest długotrwałe, kosztowne i nie zawsze stuprocentowo skuteczne. Najważniejszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami przyzębia jest profilaktyka; głównie systematyczna i staranna higiena jamy ustnej.
Do działań profilaktycznych, zapobiegających chorobom przyzębia zaliczamy:
-
Codzienne czyszczenie zębów i języka miękką szczoteczką i dobrą pastą do zębów (przynajmniej 2 razy dziennie). Zęby należy oczyszczać stosując właściwą technikę szczotkowania: ruchami wymiatającymi, zawsze w kierunku od dziąsła ku zębom (czerwone – białe). Szorowanie zębów ruchem posuwistym, czyli wzdłuż linii zębów, może uszkodzić śluzówkę i prowadzić do urazów dziąseł; nie usunie się w ten sposób osadów organicznych zalegających na linii dziąsło – ząb. Nieusunięty nalot z czasem stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny, który wciśnie się pod dziąsło i spowoduje jego odsuwanie od powierzchni zęba.
-
Oczyszczanie jamy ustnej po każdym posiłku – jeśli nie ma możliwości umycia zębów, należy przynajmniej przepłukać usta płynem, który zmiękczy osad nazębny i zapobiegnie odkładaniu się nalotu. Usta można przepłukać czystą wodą. Intensywne płukanie usuwa zalegające między zębami resztki pokarmu i część bakterii próchnicotwórczych. Można też żuć gumę bez cukru – przywróci wnętrzu jamy ustnej równowagę kwasowo – zasadową.
-
Dbanie o prawidłową dietę – należy ograniczać ilość zjadanych węglowodanów, a zwiększyć podaż warzyw i owoców. Dostarczą organizmowi witamin i składników odżywczych, a na zębach nie zostawią lepkiej płytki. Szczególnie ważna jest witamina C – współpracuje z wieloma czynnikami, które uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne oraz podnoszą odporność organizmu.
-
Rezygnacja z używek i nałogów: palenia tytoniu, picia mocnej kawy, herbaty oraz coli.
-
Korekta wad zgryzu – nieprawidłowy układ zębów powoduje szybsze ścieranie szkliwa i podrażnienia śluzówki dziąseł.
-
Regularne kontrole u stomatologa.