Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 29-02-2008
Na tę przypadłość cierpi ok. 40% ludzi na świecie, najczęściej osoby po 30 roku życia, z czego ponad 60% to kobiety. Dlaczego? Ponieważ – paradoksalnie – panie bardziej od mężczyzn dbają o zęby.
Objawy nadwrażliwości zębów: ból podczas spożywania schłodzonych, gorących, kwaśnych albo słodkich potraw czy napojów, uczucie stałego dyskomfortu albo krótkich, przeszywających serii bóli podczas jedzenia, z subiektywnym wrażeniem „obkurczającego się” dziąsła, wrażliwość na spadki temperatury powietrza i przeciągi.
Przyczyny nadwrażliwości zębów:
-
Nadmierna i nieprawidłowa higiena jamy ustnej – za częste i za mocne szorowanie zębów (szczególnie preparatami wybielającymi bądź zawierającymi sporo substancji ściernych) osłabia szkliwo i zębinę, powodując ich demineralizację. Skutkuje to odsłonięciem kanalików zębowych, normalnie osłoniętych szkliwem albo dziąsłami, które chronią je przed działaniem bodźców zewnętrznych. Najczęściej odsłonięte kanaliki zębowe występują na zębach od siekaczy po trzonowce, ponieważ te bywają najmocniej szorowane. Zęby z uszkodzoną naturalną osłoną silnie reagują na bodźce zewnętrzne i dlatego odczuwamy ból.
-
Choroby przyzębia i wiek – doprowadzają do obniżenia linii dziąseł i obnażenia wrażliwych szyjek zębowych. Obniżenie linii dziąseł z wiekiem to zjawisko fizjologiczne – powstaje powoli, więc zęby mają czas, by przyzwyczaić się do tego stanu. Nadwrażliwość powodują głównie gwałtowne, chorobowe zmiany.
-
Uszkodzenia chemiczne – spowodowane kwasem solnym z żołądka, który do ust dostaje się w chorobie refluksowej albo podczas wymiotów; podrażnienie spowodowane dużymi i częstymi dawkami wit. C, aspiryny czy pokarmami powodującymi zakwaszenie śliny.
-
Uszkodzenia mechaniczne – powstają z powodu:
-
nieprawidłowo wykonanych protez
-
nieregulowania aparatów ortodontycznych
-
złych nawyków: obgryzanie paznokci, przegryzanie nitki
-
noszenia biżuterii w jamie ustnej
-
bruksizmu, czyli zgrzytania zębami
Leczenie: trudne; stosować dostępne w aptece środki z fluorkiem sodu czy solami potasu, które odbudowują naturalną osłonę kanalików zębowych, unikać drażniących bodźców, płukać usta po spożyciu pokarmu czy napoju zakwaszającego ślinę.
Źródło: „Dziennik Bałtycki”