Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-03-2015
Podstawową masę zęba tworzy zębina. Składa się ona z kolagenu, białek i wody, które tworzą masę organiczną, oraz z hydroksyapatytów budujących strukturę nieorganiczną tej tkanki. Stomatolodzy wyróżniają kilka rodzajów zębiny. Tkanka ta odkładana jest w zębie przez cały czas, przy czym po całkowitym uformowaniu się zęba proces ten zachodzi wolniej. Skutkiem nieprawidłowego odkładania się zębiny są zębiniaki – skupiska tkanki odkładającej się w prawidłowo rozwijającej się zębinie. Mogą one mieć różną budowę i ułożenie; mogą utrudniać leczenie kanałowe oraz wywoływać nerwobóle.
Rodzaje zębiny:
-
Pierwotna – to tkanka, która znajduje się w dojrzałym zębie. Zwana jest zębiną pierwszorzędową.
-
Wtórna fizjologiczna – to tkanka, która odkłada się w zębie po zakończeniu jego rozwoju.
-
Wtórna patologiczna – pojawia się w wyniku działania czynników patologicznych które mogą powodować uszkodzenie szkliwa (bakterie, chemikalia, urazy).
-
Sklerotyczna – narasta w wyniku reakcji obronnej na uszkodzenie zęba przez czynniki patologiczne i powoduje zamknięcie kanalików zębinowych.
Zębina, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kanalików to zębina okołokanalikowa, a ta, która odkłada się pomiędzy nimi to zębina międzykanalikowa.
Źródło: Opracowanie własne