Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Co może spowodować kłopoty z protezą?
  • 24-11-2010
 

 

 

 

 

Oto lista najczęstszych przyczyn kłopotów z protezami:

  • Alergeny - jeśli podczas używania protezy pojawia się pieczenie w gardle lub w ustach, albo świąd, istnieje prawdopodobieństwo, że jest się uczulonym na któryś ze składników tworzących uzupełnienie. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z dentystą, ponieważ tak może objawiać się alergia. Wprawdzie w nowoczesnej protetyce stosuje się materiały, przy których ryzyko wystąpienia uczulenia jest minimalne, nie można jednak z całkowitą pewnością wykluczyć pojawienia się reakcji alergicznej. Szczególne działanie uczulające ma nikiel.

  • Środki wybielające zęby – nie wolno ich stosować na protezy. Szczególnie niekorzystne działanie mają specyfiki, które działają błyskawicznie. Trzeba pamiętać o tym, że preparaty do wybielania zębów mogą zniszczyć każde uzupełnienie – i to niezależnie od materiału, z którego będzie ono wykonane.

  • Alkohol - najbardziej niebezpieczne są wysokoprocentowe trunki, szczególnie dla protez z nylonu, miękkich i delikatnych w dotyku. Przed podniesieniem toastu czystą wódką należy wyjąć uzupełnienie. Jeśli nylon wejdzie w kontakt z mocnym alkoholem, może się zdeformować. Korzystając z nylonowej protezy, można pić wino i piwo - ale z umiarem.

  • Płukanki – ich nadużywanie może być niebezpieczne dla tkanek żywych oraz dla protez. Płukanki mogą wywoływać przebarwienia zębów w uzupełnieniach. Sztucznych zębów zaś nie można poddawać zabiegowi wybielania.

  • Upływ czasu – w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonana jest proteza, oraz zależnie od rodzaju samej protezy, będzie ona dobrze spełniać swoją rolę, ale tylko przez określony czas. Zmieniające się na przestrzeni lat warunki panujące w podłożu protetycznym (czyli w jamie ustnej), mogą powodować poluzowanie uzupełnienia lub jego wypadanie. Noszenie niedopasowanej już protezy może być przyczyną chronicznych bólów głowy – osoby używające uzupełnień przez wiele lat zazwyczaj nie kojarzą ze sobą bólów głowy i np. uciskającej protezy. Proteza, która poprzez upływ czasu przestała pasować, może uciskać lub ocierać tkanki jamy ustnej, prowadząc do rozwoju zakażeń, zapaleń i podrażnień.

  • Pasta do zębów – szczotkowanie protezy preparatem przeznaczonym do czyszczenia naturalnych zębów może zniszczyć uzupełnienie. Szczególnie niebezpieczne są produkty zawierające sporo cząstek ściernych – powodują powstanie rys i chropowatości na powierzchni sztucznych tkanek. To zaś sprzyja osadzaniu się nalotu. W takich warunkach szybciej rozwijają się grzybice i stany zapalne jamy ustnej wywołane mikroorganizmami przyklejonymi do maleńkich nierówności protezy.

Źródło: „Nowiny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS