Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 22-02-2010
Gabinet stomatologiczny, w którym przeprowadzane są zabiegi pod narkozą, a obok pokój wybudzeń – w tym miejscu Koszalina, tuż przy dziecięcej izbie przyjęć Szpitala Wojewódzkiego, niepełnosprawni umysłowo mogą korzystać z usług dentysty. Refundowane świadczenia stomatologiczne udzielane są codziennie.
- Gdyby nie ten gabinet, osoby upośledzone umysłowo nie miałyby gdzie leczyć zębów. Jest to specyficzna grupa pacjentów, wymagająca szczególnego sposobu postępowania – mówi doktor Bogumiła Kutyłowska, stomatolog prowadząca gabinet od 1996 roku.
W gabinecie leczy się zęby dzieciom i dorosłym pensjonariuszom domów pomocy społecznej, wychowankom szkół życia, podopiecznym placówek Caritasu, domów dziecka, oraz osobom niepełnosprawnym, które przebywają w domach, pod opieką najbliższych.
Nad przebiegiem każdego zabiegu czuwa wykwalifikowany zespół specjalistów złożony ze stomatologa, anestezjologa oraz pielęgniarki anestezjologicznej i asystentki stomatologicznej. Dobry sprzęt pozwala na bieżąco monitorować pacjenta, znajdującego się w narkozie.
W czasie jednej wizyty możliwe jest przeprowadzenie sanacji całej jamy ustnej. Po zabiegu pacjenci trafiają do wygospodarowanego niedawno pokoju wybudzeń, w którym powoli wychodzą z narkozy.
Na wizytę trzeba się umówić. Opiekunowie powinni pamiętać, że pacjent musi posiadać aktualną dokumentację oraz musi być odpowiednio przygotowany do zabiegu.
Źródło: „Głos Pomorza”