Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 10-02-2022
Przyjmowanie antybiotyków w dużych ilościach i/lub przez długi czas może negatywnie wpłynąć na stan zębów i jamy ustnej.
Najczęściej występującą chorobą wywołaną długotrwałym stosowaniem antybiotyków jest grzybica jamy ustnej. Spowodowana jest głównie przez grzyby Candida albicans. Co prawda mikroorganizmy te stale bytują w jamie ustnej, lecz osłabienie odporności, które wynika m.in. ze zniszczenia naturalnej mikroflory organizmu, sprzyja ich rozwojowi. Objawem grzybicy są powstające na błonach śluzowych, języku i gardle charakterystyczne białe naloty i owrzodzenia. Dodatkowo grzybicy bardzo często towarzyszy nieświeży oddech.
Stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin może prowadzić do powstania nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień zębów – leki te wykorzystuje się do walki z trądzikiem. Najczęściej spotykane są przebarwienia w odcieniach szarości, ale mogą one też być lekko zielone, niebieskie, a nawet czarne. Zmiana zabarwienia szkliwa, będąca skutkiem stosowania tetracyklin może obejmować cztery stopnie. Zmiany stopnia pierwszego i drugiego można usunąć za pomocą zabiegów wybielających zęby, zaś zmiany trzeciego i czwartego stopnia wymagają leczenia estetyczno-protetycznego.