Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 30-09-2020
Nieprzyjemny zapach z ust potrafi skutecznie zepsuć reputację w towarzystwie oraz relacje osobiste i zawodowe. Likwidowanie halitozy żuciem gumy lub stosowaniem sprayów odświeżających oddech nie przynosi, niestety, trwałego efektu. Walkę z tą przypadłością należy zacząć od podstaw, czyli od odpowiedniej higieny jamy ustnej. Choć wydaje się to banalne, regularne szczotkowanie zębów, najlepiej po każdym posiłku, jest bardzo ważne. Zaleca się też stosowanie nici dentystycznej oraz – sporadycznie – płynów do płukania jamy ustnej. Koniecznie również trzeba przemyć powierzchnię języka, ponieważ na niej gromadzi się spora ilość bakterii.
W pierwszej kolejności należy także zgłosić się do dentysty, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny, który często jest przyczyną nieświeżego oddechu. Jeśli występują ubytki próchnicowe trzeba je jak najszybciej usunąć – jeśli to psujące się zęby są przyczyną nieświeżego oddechu, kilka wizyt w gabinecie dentystycznym plus staranna higiena jamy ustnej zwiększają szansę na szybkie i trwałe pozbycie się halitozy.
Jeśli jednak – mimo poprawy higieny jamy ustnej – problem nie ustępuje, należy się zgłosić do lekarza rodzinnego. Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem poważniejszych schorzeń, np. chorób nowotworowych, cukrzycy czy niewydolności wątroby.