Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 03-11-2008
„Dziennik” rozpoczął akcję „Polska bez bólu”, której celem jest udowodnienie, że likwidacja bólu powinna być standardem w leczeniu podejmowanym w cywilizowanym kraju.
„Będziemy udowadniać, że rację ma szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu, który mówi, że prawo do życia bez cierpienia jest równie ważne jak prawo do wolności. Będziemy przekonywać wszystkich - ministrów, urzędników i lekarzy - że uśmierzanie bólu to standard w cywilizowanym kraju” - czytamy w wydaniu gazety z 27.10.2008 r.
Dziennikarze chcą przekonać Polaków, że mają prawo domagać się podania skutecznego środka przeciwbólowego, bez względu na to, czy doskwiera im ból zęba lub inna choroba, i niezależnie od tego, czy leczą się w państwowej placówce służby zdrowia, czy też prywatnie.
Współczesna medycyna dysponuje szerokim asortymentem skutecznych i bezpiecznych środków przeciwbólowych. Inne zastosuje stomatolog, inne - położnik. Tyle tylko, że pacjent musi mieć świadomość swoich praw, by domagać się likwidacji bólu, który towarzyszy wielu zabiegom i metodom leczenia.
Udowodniono, że znoszenie bólu wcale nie uszlachetnia – osłabia za to wolę walki z chorobą i obniża poziom odporności organizmu. Depcze też ludzką godność, niszczy życie człowieka i powoduje powstanie negatywnych wspomnień na całe życie.
By uniknąć przykrych następstw nieleczonego bólu, pacjent musi mieć prawo do skorzystania z dobrodziejstwa uśmierzenia bólu, a lekarz powinien informować o istnieniu takich możliwości.
Źródło: „Dziennik”