Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-12-2018
NFZ refunduje wydatki na usługi stomatologiczne i protetyczne ściśle według wytyczonego harmonogramu i zgodnie z obowiązującą cyklicznością. W odniesieniu do protez stomatologicznych obowiązuje zasada, że pacjent ma prawo sprawić je sobie w ramach leczenia na ubezpieczenie raz na 5 lat. W sytuacji, kiedy proteza będzie wykonana częściej niż Fundusz Zdrowia na to przyzwala, pacjent będzie zobowiązany do zwrotu refundacji.
Stomatolog działający w ramach kontraktu z Funduszem Zdrowia przy przyjmowaniu zlecenia na wykonanie protezy stomatologicznej nie sprawdza, czy pacjent rzeczywiście posiada uprawnienia do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjent otrzymuje do podpisania oświadczenie, w którym stwierdza, że nie wykonywał protezy w ciągu ostatnich 5 lat. Jeśli okaże się, że napisał nieprawdę, staje się on odpowiedzialny za spowodowanie szkody w majątku publicznym. Narodowy Fundusz Zdrowia po sprawdzeniu tego zażąda zwrotu refundowanej kwoty. Żądanie to trafi do pacjenta także w sytuacji, kiedy nie będąc świadomym, że nie podlega już pod ubezpieczenie zdrowotne, zadeklarował nieprawdę.
Fundusz Zdrowia nie umarza zwrotu kosztów – nie ma takiej możliwości; i to również w sytuacji, kiedy pacjent ma bardzo trudne warunki materialne lub zdrowotne.