Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 13-06-2008
Raz na pół roku warto przeznaczyć czas i pieniądze na odświeżenie uśmiechu, a codziennie poświęcić około 10 minut na porządne wyczyszczenie jamy ustnej. Codzienna higiena jamy ustnej jest podstawą do zachowania pięknego uzębienia. Przestrzeganie reguły mycia zębów po każdym posiłku nie jest tak ważne, jak porządne, systematyczne szczotkowanie przynajmniej rano po śniadaniu oraz wieczorem, przed udaniem się na spoczynek. Stomatologa należy odwiedzać co jakiś czas, najlepiej co 6 miesięcy, by wychwycić i zlikwidować pojawiające się zmiany chorobowe.
Gabinet dentystyczny to jedyne w swoim rodzaju SPA – miejsce kompleksowej odnowy pięknego uśmiechu. Dentysta zawsze zaczyna wizytę od wywiadu z pacjentem i od oględzin jamy ustnej. Może też zlecić wykonanie zdjęcia rtg szczęk: zwykłego lub panoramicznego, by wykryć występowanie niewidocznych gołym okiem zmian zapalnych lub wad rozwojowych. Spotkanie ze stomatologiem może ograniczyć się do udzielenia pacjentowi ustnej porady z zakresu profilaktyki. Może też stać się początkiem regularnych wizyt, w czasie których:
- pacjent uzyska szczegółowe informacje dotyczące techniki prawidłowego mycia zębów, stomatolog zademonstruje, jak należy czyścić zęby tradycyjną szczoteczką, jak doczyszczać przestrzenie międzyzębowe nitką, jak przepłukiwać je irygatorem; staranność samodzielnego czyszczenia zębów można ocenić ssąc tabletki z fuksyną, barwnikiem, który wszelkie pozostałości osadu zabarwi na czerwono;
- dentysta może przeprowadzić fachowe oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego oraz płytki z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej; likwidacji ulega wówczas spora część flory bakteryjnej, powodującej próchnicę, odświeża się oddech, a tkanki przyzębia są mniej narażone na ryzyko wystąpienia stanów zapalnych;
- można kompletnie wyleczyć zęby z próchnicy, uzupełnić ubytki, podjąć walkę z chorobami przyzębia;
- zęby można wybielić.
Zależnie od kondycji pacjenta i zasobności jego kieszeni „stomatologiczne SPA” to świetny sposób na zregenerowanie zdrowia zębów, co korzystnie wpłynie na urodę uśmiechu i dobre samopoczucie.
Źródło: „Echo miasta”