-
Biżuteria w jamie ustnej bywa osadzana na powierzchniach zębów i na tkankach miękkich: języku, wewnętrznej stronie policzków czy na ustach. Większość z tych ozdób to nieszkodliwe dla zębów naklejane na szkliwo maleńkie (ok. 1,5-2mm średnicy) precjoza ze złota, platyny czy stopu szlachetnych metali, oraz kolczyki – te jednak zawsze powodują uszkodzenia w jamie ustnej. Na rynku dostępne są też inne elementy zdobnicze, jak np. nakładki imitujące zęby wampira czy dzikich zwierząt.
-
Nieodpowiedniej jakości ozdoby mogą doprowadzić do poważnego i trwałego uszkodzenia zębów oraz tkanek miękkich jamy ustnej lub wywołać alergię. W skrajnych przypadkach noszenie biżuterii w jamie ustnej może prowadzić do rozwoju nowotworu. Najczęściej drażniące działanie kolczyków wpiętych w język lub policzki kończy się zarysowaniem szkliwa, ukruszeniem zęba oraz rozwojem stanów zapalnych przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
-
Bezpieczne ozdobienie uśmiechu możliwe jest jedynie w gabinecie stomatologicznym: dentysta nakleja na szkliwo specjalnie oszlifowaną biżuterię wykonaną z surowców szlachetnych lub sztucznych. Ozdoby te można nakleić na zęby naturalne, implanty czy uzupełnienia protetyczne. Zabieg naklejania trwa 15 minut, nie boli i nie jest inwazyjny. Można taką biżuterię w każdej chwili zdjąć – stomatolog usuwa klej, poleruje powierzchnię zęba i może nasycić szkliwo preparatem fluorowym, który zapobiega próchnicy.
-
Mocowanie biżuterii na zębach to również sposób na odwrócenie uwagi od niedoskonałości uzębienia lub zaakcentowanie swojej elegancji i oryginalnego wizerunku u innych. Naklejenie błyskotek na zęby to modny sposób na uatrakcyjnienie wyglądu na czas karnawału.
-
Noszenie metalowych ozdób w jamie ustnej może uniemożliwić wykonanie zdjęć rentgenowskich uzębienia.
Źródło: Opracowanie własne
SPIS TREŚCI: