Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentStrach przed dentystą

Oswoić dentofobię
 

Prawie każdy pacjent odczuwa mniejszy lub większy strach przed dentystą. Obawy związane z leczeniem zębów przyjmują czasem postać trudnego do opanowania lęku, zwanego dentofobią. Nie każdy stomatolog potrafi odpowiednio postępować z przestraszonym pacjentem. Szczególnie trudne jest opanowanie strachu u dzieci. Dorośli boją się, ponieważ pamiętają przykre doświadczenia w gabinecie dentystycznym sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, kiedy postrach siała wolnoobrotowa bormaszyna. Trudno ich przekonać, że dzisiejsze urządzenia działają sprawniej, delikatniej i nie powodują przykrych doznań.


Z obserwacji wynika, że bardziej boją się mężczyźni. Kobiety szybciej pokonują strach – wynika to prawdopodobnie z większej dbałości o zdrowie i dobry wygląd. I to panie zazwyczaj nakłaniają swoich partnerów do odwiedzenia stomatologa.

- (...) każdy z nas, dorosłych, ma w sobie małe dziecko, czyli emocje. I to właśnie te emocje trzeba przekonać, że w gabinecie dentystycznym możemy być bezpieczni – mówi jedna z doświadczonych dentystek.


Sposobów na pokonanie strachu przed dentystą jest wiele. Sami stomatolodzy uczestniczą w kursach, na których poznają tajniki technik i metod ujarzmiania lęku. Jedną z nich jest EFT – Technika Emocjonalnej Wolności.

- Tajemnica EFT polega na opukiwaniu palcami punktów, tzw. meridianów, np. na twarzy, rękach, obojczykach, wykorzystywanych również podczas akupunktury. Taką operację, zupełnie bezinwazyjną, wykonuje się w momencie, gdy zainteresowany odczuwa negatywne emocje, jest skupiony na swoim problemie – wyjaśnia praktykująca tę metodę dentystka.

Siła EFT polega na tym, że można ją stosować w dowolnym momencie. Celem jest uwolnienie ciała z niedobrej energii. Metoda kojarzy się z niekonwencjonalnymi technikami medycznymi pochodzącymi ze Wschodu, ale – jak przekonują praktycy – jest skuteczna i całkowicie bezpieczna.

Coraz więcej osób jest zafascynowanych techniką EFT. Organizowane są kursy – dla pacjentów i dla stomatologów. W Polsce jeszcze jest mało popularna, ale zainteresowanie nią rośnie.


Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS