Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Około 8-21 proc. społeczeństwa ma alergię na nikiel — to materiał wywołujący najczęściej reakcję uczuleniową. Metal ten stosowany jest do produkcji drutów oraz śrub ortodontycznych i odpowiada za ich odporność na korozję. Co ciekawe, większą podatność na jego negatywne działanie wykazują kobiety — 10-krotnie wyższą niż mężczyźni. Panie częściej narażone są na kontakt z niklem, ponieważ noszą biżuterię i stosują kosmetyki zawierające jego dodatek.
Część badaczy uważa, że stal ortodontyczna z domieszką niklu jest bezpieczna – nawet dla osób uczulonych. Ilość tego materiału stosowana jako domieszka w stopie, z którego wykonane są elementy metalowe aparatów ortodontycznych, jest bowiem stosunkowo niewielka – ok. 10 proc. i z tego powodu szanse na wywołanie reakcji alergicznej są znikome. W przypadkach, kiedy alergia jednak wystąpi, ortodonta decyduje się na na użycie stali bezniklowej. Jednak stop ten nie jest całkowicie pozbawiony tego metalu, ponieważ zawiera jego śladowe ilości — około 0,2 proc.
Kolejnym składnikiem stali odpornej na korozję wykorzystywanej w pracach ortodontycznych jest chrom, który również może pobudzać układ immunologiczny. Wywołuje on jednak mniej reakcji alergicznych niż nikiel. Jeśli już do nich dojdzie, u pacjenta najczęściej występują alergie kontaktowe; objawy poza obszarem jamy ustnej są sporadyczne.