Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Resorpcja jest to ogół czynników fizjologicznych lub patologicznych, prowadzących do utraty twardych tkanek zęba i kości wyrostka zębodołowego.
Przy resorpcji wewnętrznej czasem można spotkać się z innym określeniem dla zjawiska – „różowy ząb”. Nazwa ta powstała z powodu obecności różowawych przebarwień w koronie zęba, pojawiających się na skutek prześwitywania bogato unaczynionej miazgi przez cienkie szkliwo.
Proces resorpcji dotyczy zwykle pojedynczych zębów przednich, czasem występuje symetrycznie, a w wyjątkowych przypadkach dotyczy wielu zębów. Przebieg choroby jest najczęściej bezobjawowy. Zęby przez długi czas reagują prawidłowo na bodźce termiczne i elektryczne. Jednym z pierwszych zauważalnych objawów jest właśnie wspomniane wyżej pokazanie się różowawej plamy w obrębie koronowym. Z kolei miazga zęba pozostaje najczęściej żywa tak długo, jak długo nie dojdzie do jej zainfekowania drobnoustrojami ze środowiska jamy ustnej.
Rezultatem postępujących zmian może być zaostrzenie procesu zapalnego lub rozwój w pierwszym etapie martwicy, a następnie zgorzeli miazgi, z charakterystycznymi dla tych zmian dolegliwościami bólowymi.