Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

Jeśli młode zęby stałe zostaną zaatakowane próchnicą, a nie zostanie natychmiast podjęte odpowiednie ich leczenie, trzeba liczyć się z możliwością szybkiego i trwałego uszkodzenia miazgi zębowej. Szybki rozwój próchnicy w niedojrzałych zębach stałych spowodowany jest ich specyficzną budową anatomiczną oraz tkankową.
Rozwijające się zęby stałe mają:
-
słabiej zmineralizowane tkanki zębiny – pozwala to na szybszy i skuteczniejszy atak kwasów bakteryjnych;
-
szersze światło kanalików zębinowych – przez co są one bardziej podatne na działanie czynników destrukcyjnych i drażniących ząb;
-
miazgę położoną bliżej połączenia szkliwno – zębinowego – reaguje ona na bodźce wtedy, gdy jej odległość od zębiny wynosi 2,5 mm.
Ogromnym plusem dla młodej miazgi jest jej wielka skuteczność w obronie przed atakiem bakterii uszkadzających strukturę zęba – co wykorzystuje się w leczeniu biologicznym miazgi. Zasadą jest, że im mniej dojrzały ząb stały, tym procesy gojenia zachodzą szybciej.
Choroby miazgi z rozwijających się zębach stałych mogą być spowodowane:
-
czynnikami biologicznymi – zazwyczaj są to powikłania nieleczonej próchnicy; dotknięte są nimi najczęściej siekacze i trzonowce;
-
czynnikami mechanicznymi, np. urazem.
Choroby miazgi w niedojrzałych zębach klasyfikuje się następująco:
-
Zapalenie miazgi części koronowej – pacjent nie odczuwa bólu ani wrażliwości na opukiwanie w chorej okolicy, nie pojawiają się zmiany w śluzówce jamy ustnej, ząb jest prawidłowo umocowany w zębodole, zdjęcie rtg nie wykazuje zmian w okolicach korzenia zęba, miazga może ulec odsłonięciu podczas usuwania zmienionych próchnicą tkanek, a pojawiająca się w tym czasie krew jest jasna.
-
Całkowite przewlekłe zapalenie miazgi – miazga jest nadal żywa, ale pojawia się ból, wrażliwość i zmiany w tkankach okołokorzeniowych, a krew w czasie krwawienia jest ciemna.
-
Martwica miazgi.
Zastosowane leczenie zębów zależy od stopnia zaawansowania choroby miazgi oraz od możliwości obronno – regeneracyjnych tej tkanki.
Źródło: Opracowanie własne