Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 31-05-2011
-
Wirtualna służba zdrowia - po poprawkach Senatu do Sejmu trafiła ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. W myśl zapisanych w niej przepisów w Polsce powstanie platforma internetowa zawierająca podstawowe informacje o każdym pacjencie (PESEL, grupę krwi, stopień niepełnosprawności). Pacjent będzie miał mniej problemów z ustalaniem terminów wizyt oraz możliwość monitorowania online statusu oczekiwania w kolejce do lekarza albo na badanie.
- Platforma ułatwi pracę lekarzom. Będą mogli wymieniać informacje o pacjentach i zapisywać ich przez internet na wizytę -mówi dr Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego.
Wirtualna platforma ma również ułatwić wykrywanie przypadków fałszowania recept i dokumentacji medycznej.
By dane osobowe pacjentów były dobrze chronione, do ustawy wprowadzony został zapis o tym, że dostęp do nich będą miały tylko uprawnione osoby z personelu medycznego i tylko za zgodą pacjenta. Ponadto obowiązkiem placówki służby zdrowia będzie informowanie pacjenta, w jakim zakresie i w jakim celu są przetwarzane jego dane. Tworzony będzie cyfrowy rejestr szpitali, praktyk lekarskich i pracowników, wydanych skierowań, recept i zleceń.
-
Poprawki do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta – po przyjęciu przez Sejm poprawek naniesionych przez Senat górna granica odszkodowań, jakie w ciągu roku ubezpieczyciel szpitala wypłaci poszkodowanym przez niego chorym, będzie wynosić 1 mln 200 zł. W przypadku, kiedy roszczenia przekroczą tę kwotę, szpital wypłaci odszkodowanie ponad tę sumę sam lub się doubezpieczy.
-
Poprawki wniesione przez Senat do ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zostały zatwierdzone przez Sejm. Po poprawkach przepisy rozszerzają definicję zawodu lekarza: będzie nim także osoba kierująca podmiotem leczniczym (obecnie lekarz pełniący funkcję dyrektora szpitala traci prawo do wykonywania zawodu), oraz doprecyzowują, że potwierdzeniem ukończenia sześcioletnich studiów lekarskich i pięcioletnich studiów dentystyczno-lekarskich jest dyplom. Przepisy po poprawkach mówią też o tym, że za czwarte i kolejne podejście do egzaminu lekarskiego w Centrum Egzaminów Medycznych absolwent studiów medycznych zapłaci 10 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz określają, że resort zdrowia zapłaci szpitalowi za specjalizację, którą lekarze odbywają w ramach rezydentury.
Źródło: „Rzeczpospolita”