Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
![](/gfx/portaldentystyczny/pl/default_aktualnosci/370/796/1/m514714453.jpg)
- 24-01-2011
Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w trzech głównych etapach. O ile jednak kiedyś wymagało ono kilku spotkań pacjenta z dentystą, o tyle zdobycze nowoczesnej stomatologii umożliwiają przeprowadzanie jednorazowej sesji, podczas której zachowana zostaje dalej etapowość wykonywanych prac.
-
Diagnostyka – ząb wymagający leczenia kanałowego rozpoznawany jest dzięki nowoczesnej radiografii cyfrowej, którą charakteryzuje dużo niższa dawka napromieniowania przy jednoczesnym wykonaniu większej liczby obrazowań niż ma to miejsce w tradycyjnej rentgenografii. Ważnym etapem, od którego zależy sukces w leczeniu endodontycznym, jest dokonanie właściwego pomiaru długości roboczej kanału korzeniowego, wykonywane za pomocą endometru, oraz określenie ujść i przebiegu kanału. Do tego przydają się lupa i mikroskop.
-
Opracowanie i dezynfekcja kanału korzeniowego - zalecane jest stosowanie narzędzi ze stopu niklowo-tytanowego o zmiennym stopniu stożkowatości. Etap obróbki kanału jest wyjątkowo istotny w procesie leczenia endodontycznego: od dokładności oczyszczenia i prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji zależy sukces całego procesu leczenia.
-
Obturacja – etap ostatni, polegający na wypełnieniu oczyszczonego kanału korzeniowego. Kanał przed hermetyzacją powinien być dobrze osuszony, co osiąga się stosując sterylne sączki. Wśród polecanych technik hermetyzacji jest metoda termoplastyczna z wykorzystaniem standaryzowanych ćwieków gutaperkowych i uszczelniacza. Wielką popularnością cieszy się System Obtura III skojarzony z Systemem B z powodu szybkości wykonywania prac, uniwersalności zastosowania i zminimalizowaniu ryzyka powikłań.
Źródło: „Vademecum Stomatologa”