Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 27-10-2009
Higiena w gabinecie dentystycznym zachowana jest wtedy, gdy regularnie odkażane są powierzchnie sprzętu, urządzeń, podłóg, ścian; w tym – w szczególności - powierzchnie trudno dostępne. Zabiegi dezynfekcyjne należy dostosować do wielkości i rodzaju powierzchni, która ma być odkażona.
-
Powierzchnie małe dezynfekuje się najlepiej aerozolami lub chusteczkami nasączonymi preparatem. Środki te oparte są najczęściej na alkoholu, który najlepiej sprawdza się przy odkażaniu niewielkich, często trudno dostępnych obszarów. W przypadku, kiedy zastosowana została tzw. bariera ochronna odporna na płyny, np. taśma plastikowa czy jednorazowy pokrowiec, a nie została ona uszkodzona, mycie i dezynfekcję tak zabezpieczonej powierzchni należy przeprowadzić na koniec dnia pracy.
-
Do dezynfekcji powierzchni dużych najszersza gama preparatów oparta jest na aminach i ich pochodnych (QAV). Substancje te są stosunkowo tanie, mają szerokie spektrum działania i dobre właściwości myjące. Plusem jest też ich niewielka uciążliwość.
-
Powierzchnie specjalne to m.in. ścianki przewodów ssących, na których osadza się biofilm z mikroorganizmów jamy ustnej. Dezynfekcja tych rejonów powinna być przeprowadzona ze szczególną starannością – wszelkie niedociągnięcia w tym procesie skutkują wzrostem ryzyka zakażenia. Rozkładający się, nieusunięty biofilm wydziela też przykry zapach.
Źródło: „Twój Przegląd Stomatologiczny”