Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 14-03-2023
Badacze z Danii, Norwegii i Finlandii postanowili zidentyfikować przeszkody, które uniemożliwiają wdrożenie skutecznego programu służącego zdrowiu jamy ustnej dzieci na obszarze Bałkanów. Badanie podjęto, ponieważ dane WHO wskazują, że stan zdrowia jamy ustnej dzieci w bałkańskim regionie Europy związany jest z niedostatkiem. Praca dotyczyła określenia wyzwań, przed którymi stoją ludzie uczestniczący w organizacji i realizacji opieki dentystycznej, a do udziału zaproszeni zostali eksperci w dziedzinie stomatologii zachowawczej i promocji zdrowia jamy ustnej z czterech krajów regionu bałkańskiego: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Serbii.
Uczestniczący w badaniu eksperci zgłosili cztery główne wyzwania, które utrudniały wdrożenie profilaktyki stomatologicznej i regularnych wizyt u stomatologa w rejonie bałkańskim: brak wiedzy, wyłączenie zdrowia jamy ustnej ze zdrowia ogólnego, organizacja usług oraz sceptycyzm wobec fluoru.
Luki w wiedzy są istotnym elementem, ponieważ badacze identyfikowali je wśród ogółu populacji, ale również wśród personelu dentystycznego i innych pracowników służby zdrowia zajmujących się profilaktyką chorób jamy ustnej.