Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 03-03-2022
Recesja tkanek miękkich wokół implantu może być głównym powikłaniem estetycznym protezowania z wykorzystaniem wszczepów stomatologicznych, które występuje najczęściej w przedniej części szczęki. Istnieje wiele składowych, które mogą wpływać na stan zdrowotny i wysokość brzeżnej błony śluzowej w tym obszarze. Czynnikami, które w trakcie badań wykazały największy negatywny wpływ na stabilność śluzówki jamy ustnej wokół implantu, są grubość i jakość błony śluzowej oraz jakość przyczepu tej błony do sąsiednich zębów.
Kiedy tkanki miękkie wokół implantu zaczynają się cofać, odsłaniany jest szary tytanowy wszczep osadzony w przyzębiu. Może to stanowić poważny problem, gdyż kolorystyka tytanowego implantu może dramatycznie wpłynąć na pogorszenie estetyki wyglądu całego uśmiechu. Wiele osób nie potrafi zaakceptować istnienia takiego defektu. Aby poprawić estetykę pogorszą przez recesje tkanek miękkich, konieczne jest wykonanie leczenia chirurgicznego i/lub odtwórczego.
Warto pamiętać też o tym, że gdy powierzchnie implantów zostają odsłonięte (szczególnie dotyczy to wszczepów o bardziej chropowatej powierzchni), następuje w tych miejscach akumulacja płytki nazębnej, co może z kolei przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego wokół implantu i w konsekwencji doprowadzić nawet do jego utraty.