Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 14-06-2021
Większość nowoczesnych procedur w stomatologii pozostaje poza zasięgiem pacjentów korzystających z leczenia refundowanego w ramach ubezpieczenia NFZ. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przeanalizowało możliwości udzielenia pacjentowi dodatkowego świadczenia zdrowotnego (nierefundowanego) podczas wizyt odbywanych w ramach usługi refundowanej i w oparciu o to powstało stanowisko prawno-medyczne dotyczące możliwości dopłaty przez pacjenta do procedury wypełniania zębodołu biomateriałem po usunięciu zęba. Rekomenduje się w nim:
-
wprowadzenie przez ustawodawcę zmian w prawie pozwalających udzielać pacjentowi dodatkowe świadczenie zdrowotne (nierefundowane) podczas wizyty, która jest przeprowadzana przez świadczeniodawcę w godzinach zadeklarowanych w harmonogramie zgłaszanym do NFZ jako godziny przyjęć pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych;
-
wypracowanie przez NFZ jednolitego sposobu interpretowania analizowanej tematyki oraz niepodejmowania działań implikujących jakąkolwiek odpowiedzialność lekarzy, w szczególności cywilną czy karną.
„Powyższa grupa zawodowa nie może ponosić odpowiedzialności za sytuacje wynikające z istniejących luk w prawie czy w funkcjonowaniu systemu medycznego w Polsce. Nieprawidłowości w porządku normatywnym nie mogą być przyczyną do realizowania świadczeń zdrowotnych w sposób oderwany od aktualnej wiedzy medycznej, nie mogą powodować, że leczenie pacjenta będzie wykonywane niezgodnie ze sztuką, w sprzeczności z Deklaracją Lekarską”.
Źródło: PTS