Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Złamane wiertło na wokandzie
  • 24-04-2009
 

 


5 lat temu mieszkanka Lublina udała się do stomatologa, który miał wykonać mosty na górną szczękę. Pacjentka poinformowała lekarza, że wiele lat wcześniej przeszła sepsę, która zniszczyła jej zęby, a niedawno zakończyła terapię przeciwnowotworową. Po pierwszej wizycie lubliniankę zaczął silnie boleć jeden z leczonych zębów. Dentysta stwierdził, że „tak ma być” i ordynował coraz silniejsze antybiotyki. Medykamenty nie pomagały i pacjentka skonsultowała się z innym stomatologiem. Okazało się, że przyczyną bólu było złamane wiertło, tkwiące w jednym z zębów. Specjalista zdiagnozował też zapalenie zatok obu szczęk.

Lublinianka skierowała sprawę do sądu przeciwko pierwszemu dentyście. Felerne leczenie zębów i protezowanie objęło łącznie 23 wizyty i zajęło ok. 3 miesięcy, kosztowało 5,2 tys. zł.


 

Sąd orzekł, iż pozwany stomatolog dopuścił się niestaranności w czynnościach diagnostycznych oraz przygotowawczych do leczenia:

  • wiedząc, jaki jest stan uzębienia powódki oraz mając świadomość tego, iż może dojść do zapalenia zatok, powinien był zlecić dokładniejsze badania, a w razie wątpliwości skonsultować się z innym specjalistą;

  • zlecone przez stomatologa zdjęcie pantomograficzne jest w opinii biegłych jedynie zdjęciem poglądowym, a nie materiałem diagnostycznym – nie daje dokładnego obrazu kanałów zębowych, których złe wyleczenie przyczyniło się w przypadku poszkodowanej pacjentki do rozwoju zapalenia zatok szczękowych;

  • dentysta nie udzielił pacjentce przed rozpoczęciem leczenia ani w trakcie jego trwania informacji o możliwych powikłaniach;

  • naraził poszkodowaną na uciążliwy ból i cierpienia psychiczne, nie potrafiąc zdiagnozować przyczyny dolegliwości fizycznych.

Pozwany dentysta oraz towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym oskarżony posiada polisę OC, mają zapłacić byłej pacjentce 13,5 tys. odszkodowania i 2 tys. zł zadośćuczynienia.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS