Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 01-04-2009
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że forma prawna, w ramach której dentysta i technik dentystyczny przygotowują protezy i sztuczne zęby, nie ma znaczenia dla skorzystania ze zwolnienia z VAT. Jeśli tylko technicy dentystyczni oraz stomatolodzy, którzy są wspólnikami w spółce cywilnej, wykonają protezy osobiście, przysługuje im możliwość skorzystania ze zwolnienia, którą określa art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT.
Sprawa, w której wydano orzeczenie, dotyczyła wspólników spółki cywilnej, posiadających uprawnienia techników dentystycznych oraz dentystów, samodzielnie przygotowujących protezy zębowe. Z interpretacji, którą wydał Minister Finansów, wynikało, iż zainteresowani nie mogą skorzystać z prawa do zwolnienia, ponieważ przysługuje ono jedynie osobom fizycznym, wykonującym protezy osobiście.
Sąd orzekł inaczej, ponieważ uznał, że:
-
polskie przepisy odnośnie VAT są zgodne z ustaleniami zawartymi w art. 132 ust. 1 lit. e) Dyrektywy 2006/112/WE;
-
Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zwolnienia nie stosuje się do pośredników (sprawa C 401/05), a w chwili gdy zlecenie wykonania protez i sztucznych zębów otrzymują wspólnicy spółki cywilnej, którzy są dentystami i protetykami oraz wykonują te produkty samodzielnie, przysługuje im zwolnienie od podatku od towarów i usług.
Źródło: „Gazeta Prawna”