Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 08-12-2017
18 października 2018 r. mają zostać opublikowane wyniki badania przeprowadzanego obecnie przez badaczy z Niemieckiej Fundacji Naukowej. Badanie, którego celem jest ocena, czy realne jest utrzymanie w jamie ustnej protez całkowitych na pojedynczym implancie, trwa od 2012 r. Podjęto je, starając się znaleźć możliwości minimalizacji kosztów przywracania funkcji narządu żucia w przypadku bezzębności. Nakładkę protetyczną, którą wykorzystuje się w czasie eksperymentu, można zdjąć z implantu, używając do tego jednego przycisku.
Obecnie badanie będzie poszerzone o moduł sprawdzający skuteczność osadzenia protezy
stomatologicznej na kilku implantach. Z tego powodu niemieccy naukowcy poszukują osób po 50. r. ż., bezzębnych. Pacjenci podczas jednego zabiegu stomatologicznego będą mieli wszczepione w żuchwę trzy implanty. Nakładka protetyczna zostanie początkowo osadzona na jednym tylko wszczepie (pierwsze trzy miesiące po zabiegu), następnie na dwóch implantach (po trzech miesiącach od zabiegu) i wreszcie na trzech wszczepach – po sześciu miesiącach od zabiegu.
"Dotychczasowe wyniki badań wskazują, że ta metoda prowadzi do poprawy jakości życia w jamie ustnej i obiektywnej funkcji żucia nawet po okresie pięciu lat" – powiedział prof. Matthias Kern, szef Wydziału Protetyki, Propedeutyki i Materiałów Dentystycznych w Uniwersyteckim Centrum Medycznym Szlezwik-Holsztyn, gdzie prowadzone są badania.
Źródło: Dental Tribune