Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 25-05-2016
Z przeprowadzonych w Japonii badań wynika, że wypadanie zębów może być przyczyną, iż przestanie się wychodzić z domu. Na tego typu konsekwencję niekompletności w garniturze zębów narażone są głównie osoby starsze w wieku 65-74 lat. Okazało się, że seniorzy, którzy mieli mniej zębów, dwukrotnie częściej ograniczali swoją aktywność do obszaru domu niżeli respondenci z większą ilością zębów. 10 proc. domatorów miało mniej niż 20 zębów i nie nosiło protez, 9 proc. ankietowanych miało również mniej niż 20 zębów, ale już protezy nosiło, a 4 proc. miało 20 zębów i więcej.
Badanie przeprowadzono na dość dużej liczbie uczestników (2035 mężczyzn i 2355 kobiet) i to dwukrotnie, bo w 2006 r. i w 2010 r., więc trudno uznać odkrytą zależność za przypadek. Istotnej korelacji między brakiem zębów a pozostawaniem w domu nie zauważono natomiast u osób powyżej 75 roku życia.
Badacze zauważyli, że niekompletny garnitur zębów i wynikające z tego „domatorstwo” doprowadzają do powstania sprzężenia zwrotnego: osoba pozostająca w domu i unikająca aktywności społecznej lub towarzyskiej utrudnia sobie dostęp do opieki stomatologicznej, dzięki której można byłoby poprawić stan uśmiechu domatora i tym samym doprowadzić do jego uwolnienia się z czterech ścian.
Źródło: Dental Tribune