Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 25-05-2015
Stomatologia i implantologia wymieniane są przez ekspertów jako dziedziny, w których coraz częściej będzie dochodzić do zakładania spraw sądowych o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Roszczeń ze strony pacjentów mogą też oczekiwać specjaliści medycyny estetycznej, transplantologii czy chirurgii plastycznej. Zauważalny jest wzrost skomplikowania spraw: dotyczą one działania wieloetapowego, zespołowego, rozłożonego na miesiące czy nawet lata. Praktycznie niespotykane są sprawy z udziałem tylko jednego lekarza i jednego pacjenta.
Sprawy dotyczące roszczeń za błędy medyczne na chwilę obecną cechuje ogólnikowy charakter zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa, przewlekłość postępowania, trudność uzyskania opinii biegłych, bardzo niski odsetek spraw kierowanych do mediacji sądowej. Niezwykle istotnym problemem, na który wskazują biegli zajmujący się opiniowaniem w sprawach dotyczących błędów lekarskich, jest brak podstawowej wiedzy medycznej zarówno sędziów, jak i prokuratorów. Z tego powodu opinia biegłych w tego typu postępowaniach prawnych ma szczególne znaczenie.
Źródło: „Gazeta Ubezpieczeniowa”