Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 04-12-2014
„Mój dentysta uwielbia plotkować. Cały czas opowiada o swoich pacjentach: gdzie kto był na wakacjach, jaki ma dom. Zastanawiam się, co mówi innym pacjentom o mnie i czy tajemnicą lekarską objęte są wszelkie informacje, które lekarz ma o pacjencie” – czytamy w „Gazecie Wyborczej” (wydanie z dn. 5.11.2014 r.).
Prawo wyraźnie wskazuje na konieczność zachowania w tajemnicy wszystkich szczegółów wizyty u dentysty, którą odbył pacjent. Obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu, wynika z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i z obowiązku tego lekarz nie zostaje zwolniony nawet z chwilą śmierci pacjenta.
„Lekarz, który przekazuje informacje dotyczące np. życia prywatnego pacjenta, naraża się na odpowiedzialność zawodową za naruszenie zasad etyki i deontologii lekarskiej” – podaje „GW” i podkreśla, że obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej przez lekarza posiada moc prawną także z tytułu zapisów w kodeksie etyki lekarskiej. Za uchylenie tajemnicy lekarskiej grozi odpowiedzialność karna i – niezależnie od niej – odpowiedzialność odszkodowawcza, jeśli pacjent w wyniku działania lekarza poniósł szkodę.
Warto pamiętać, że obowiązek zachowania tajemnicy dotyczy również faktu, iż dana osoba jest pacjentem konkretnego lekarza.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”