Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 23-10-2014
Zespół naukowy z Uniwersytetu McGill w Montrealu w Kanadzie odkrył, że u osób noszących implanty, które przyjmują popularne leki antydepresyjne (Prozac, Celexa, Lexapro, Paxil i inne) z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), leczenie protetyczne z wykorzystaniem wszczepów stomatologicznych dwukrotnie częściej kończy się niepowodzeniem niż w przypadku pozostałych pacjentów.
Badanie, w którym uzyskano opisane, niepokojące wyniki, przeprowadzono, ponieważ uczonych zainteresowało, jak leki SSRI, stosowane powszechnie na całym świecie i dostarczające wielu dowodów na to, że zwiększają ryzyko złamań kości i redukują zdolność tkanki kostnej do regeneracji, wpływają na implanty dentystyczne. Uzyskane wyniki były niespodzianką, bo tak wysoki współczynnik niepowodzenia porównywalny jest z efektem odrzutów w leczeniu implantologicznym uzyskiwanym u osób palących papierosy, a więc określany jako silny.
Badania, choć obejmowały monitoring historii leczenia implantologicznego z okresu 6 lat, nie dostarczały zespołowi badawczemu danych na temat dawek leków SSRI, jakie przyjmowali pacjenci. Z tego powodu prace nad dogłębnym poznaniem problemu muszą być prowadzone dalej. Jednak zależności już zaobserwowane stanowią sygnał dla stomatologów i pacjentów, aby starannie rozważyć wszystkie za i przeciw w planach leczenia implantologicznego, kiedy pacjent jednocześnie przechodzi kurację lekami SSRI.
Źródło: Medical News Today