Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 25-06-2014
Działalność gospodarcza, którą prowadzi dentysta, podlega pod przepisy o stosowaniu kas fiskalnych. „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z dnia 23.06.2014 r. przypomina, kiedy, co i jak należy ewidencjonować:
-
Kluczowe znaczenie ma, kto w rzeczywistości kupuje usługę medyczną i jakie są obroty gabinetu.
-
Jeśli należność za usługę wypływa z NFZ (bo nabywcą jest Fundusz, a pacjent to osoba uprawniona do odebrania usługi i nie uczestniczy w jej rozliczeniu), nie trzeba jej wprowadzać do kasy – co potwierdzają indywidualne interpretacje fiskalne: dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lipca 2011 r. (nr IPPP2/443560/11-4/KOM) i dyrektora IS w Katowicach z 15 marca 2011 r. (nr IBPP4/443-213/ /11/KG).
-
Jeśli lekarz pracuje w przychodni, sytuacja jest podobna do tej z punktu wyżej. Pacjent może domagać się paragonu fiskalnego, kiedy korzysta z usług lekarza i z usług nierefundowanych przez NFZ.
-
Jeśli lekarz pracuje jedynie pod szyldem przychodni ale na własny rachunek, wówczas przyjmuje wpłaty od pacjentów i zobowiązany jest do wystawiania paragonu – identycznie, jak przy prowadzeniu własnego prywatnego gabinetu.
-
Limit uprawniający do zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej to obecnie 20 tys. obrotu w skali roku. Po jego przekroczeniu ma się 2 miesiące począwszy od końca miesiąca, w którym powstała nadwyżka, na zainstalowanie kasy.
-
W przypadku, kiedy działalność gospodarcza rozpoczynana jest nie z początkiem roku, ale w trakcie jego trwania, limit ten oblicza się proporcjonalnie do czasu wykonywania usług.
Dla przypomnienia – przed zakupem kasy i rozpoczęciem ewidencjonowania, należy:
-
złożyć odpowiednie zawiadomienie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego
-
dokonać fiskalizacji kasy u uprawnionego serwisanta
-
w terminie do 7 dni od chwili fiskalizacji zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego dane dotyczące kasy (uzyskany podczas tego procesu numer ewidencyjny należy trwale nanieść na obudowę urządzenia i wpisać do książki kasy).
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”