Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 28-08-2012
Współczesna stomatologia odważnie wykorzystuje najnowsze zdobycze technologii w przywracaniu piękna uśmiechu, a w gabinetach nierzadko pojawia się sprzęt dentystyczny, który jeszcze niedawno kojarzył się jedynie z zaciszem laboratoriów kosmicznych czy technik future. Jedną ciekawszych zdobyczy technologicznych ostatnich lat jest drukowanie w technologii 3D. Drukarki trójwymiarowe wykorzystuje się w stomatologii tam, gdzie trzeba wykonać niestandardowe implanty czy uzupełnienia protetyczne. Dzięki technologii druku 3D otrzymane elementy są idealnie dopasowane do miejsca w ciele pacjenta, w którym mają się znaleźć.
Medycyna czyni jeszcze większe postępy w wykorzystaniu trójwymiarowego druku: przy pomocy tej techniki uzyskuje się w laboratoriach całe narządy. W 2011 r. niemieccy naukowcy zademonstrowali urządzenia, które mogą być wykorzystane do otrzymywania drukowanych w technologii 3D naczyń krwionośnych, nerek czy mięśni.
Co stoi u podstaw sukcesu trójwymiarowego druku? Oczywiście doskonałe skanowanie, na bazie którego powstają idealne kopie skanowanych obiektów, oraz właściwości samego druku: elastyczność i brak ograniczeń materiałowych czy konstrukcyjnych, a także możliwość wytworzenia przy użyciu drukarki skomplikowanych form geometrycznych. Eksperci wskazują także na korzyści ekonomiczne: opłacalność wytwarzania wydruków niestandardowych w małej liczbie kopii lub tylko w jednym egzemplarzu oraz redukcję kosztów transportu związanych z dostarczaniem modelu i produktu gotowego.
Na razie drukarki wytwarzające trójwymiarowe narządy o skomplikowanej budowie do przeszczepów to jedynie prototypy, ale postęp technologii druku 3D niesie nadzieję, że być może w którymś dniu w szpitalach będą wykonywane dokładne skany narządów i na ich podstawie pacjent otrzyma wydrukowany, zdrowy narząd do transplantacji.
Źródło: „PC World Komputer”