Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 15-11-2011
Prof. Jan Potempa z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzyma 7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie jedną z prestiżowych nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zwaną polskim Noblem. Nagroda w obszarze nauk o życiu i o Ziemi zostanie przyznana za wyjątkowo ważne dla zdrowia jamy ustnej badania nad drobnoustrojami z gatunku Porphyromonas gingivalis. To niebezpieczne i zjadliwe bakterie bytujące w jamie ustnej, których efektem działania jest paradontoza. Mikroorganizmy te są niewrażliwe na działanie próbujących walczyć z nimi czynników ludzkiego układu odpornościowego; potrafią ponadto wykorzystywać je do zapewnienia działania procesów własnej przemiany materii. Dzięki badaniom prof. Potempy wiadomo już, w jaki sposób można radzić sobie z patogenem.
- Na razie najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania paradontozie jest mechaniczne usuwanie nalotu bakterii rosnących w postaci nalotu na powierzchni zębów poniżej linii dziąseł (tzw. płytka nazębna). Jest to jednak sposób czasochłonny i kosztowny, bo trzeba go powtarzać. Ja zaproponowałem chemiczną metodę zwalczania Porphyromonas gingivalis (...) – wyjaśnia wyróżniony naukowiec.
Metoda ta oparto jest na działaniu inhibitorów enzymów bakteryjnych. Bakterie zostają przez to osłabione, a kład immunologiczny może podjąć skuteczną walkę z drobnoustrojem.
Bakterie, o których mowa, mogą też negatywnie wpływać na działanie ludzkiego organizmu inaczej niż przez uruchamianie mechanizmów prowadzących do rozwoju paradontozy.
- Badana przeze mnie od lat bakteria to jedyna bakteria, która potrafi produkować enzym modyfikujący białka w taki sam sposób jak nasze własne enzymy, których aktywność w określonych warunkach wywołuje reakcje prowadzące do rozwoju zapalenia stawów – wyjaśnia prof. Potempa. I to właśnie związki drobnoustroju z chorobami stawów oraz serca znajdują się w obszarze kolejnych zainteresowań profesora Potempy.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”