Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoWarto wiedziećChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

 • Tak
 • Raczej tak
 • Raczej nie
 • Nie
Ziołowa pomoc dla małej buzi
 • 18-07-2008
 

Nie ma chyba malucha, któremu nie dokuczałyby afty. To bolesna dolegliwość. Niewielkie pleśniawki potrafią błyskawicznie pokryć delikatną śluzówkę wnętrza buzi. Malec staje się niespokojny i płaczliwy. Często odmawia przyjmowania pokarmów lub kwaśnych płynów – ból ulega wówczas wzmocnieniu.

Z aftami można walczyć na wiele sposobów.  Najważniejszym z nich jest prawidłowa higiena jamy ustnej dziecka. Wyjątkowo skuteczne i łagodnie działające są środki naturalne.


W walce z aftami pomogą:

 1. Odwar z czarnych jagód i borówki czernicy – 25 g owoców zalewa się wrzątkiem i chwilę trzyma pod przykryciem na małym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania. Odstawia do ostygnięcia. Najmłodszym dzieciom pędzluje się odwarem wnętrze jamy ustnej; starsze powinny kilkakrotnie na dzień przepłukiwać nim buzię.
 2. Napary z rumianku lub z szałwii – czubatą łyżeczkę ziół zalać wrzącą wodą i odstawić do naciągnięcia pod przykryciem. Niemowlętom pędzlować kilka razy w ciągu dnia jamę ustną, a starszym dzieciom polecić płukanie ust co kilka godzin.
 3. Nalewka z mirry – często polecana przez niemieckich lekarzy naturalistów. Nalewkę należy rozcieńczyć w stosunku 1:1 przegotowaną wodą lub herbatką rumiankową. Afty pędzlować kilka razy na dzień lub przepłukiwać roztworem całą jamę ustną.
 4. Odwar z kłącza pięciornika (kurzego ziela) – tylko dla starszych dzieci. 2 łyżki ziół zalać szklanką wrzątku, przykryć i trzymać kilka minut na wolnym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania. Po przestygnięciu płukać usta. Uwaga! Odwar jest dość silny, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę, by dzieci go nie połykały.
 5. Azulan – gotowy preparat na bazie rumianku, dostępny w aptece. Do szklanki ciepłej, przegotowanej wody wlać 15 – 20 kropli Azulanu i pędzlować albo płukać jamę ustną kilka razy dziennie.
 6. Czosnek – w postaci nalewki (do płukanek i pędzlowań stosować tylko po rozcieńczeniu) lub olejku (otrzymanego po zmiażdżeniu 3 ząbków czosnki, zalaniu ich 6 łyżkami oliwy  i odstawieniu na kilka dni) – do pędzlowania.
 7. Olejki eteryczne:
  • mikstura z 8 kropli olejku lawendowego i drzewka herbacianego oraz 2 łyżek oliwy – do pędzlowania buzi lub smarowania okolic brodawek sutkowych mamy karmiącej malucha dotkniętego aftami;
  • mieszanina 4 kropli olejku goździkowego i łyżki oliwy – na bolesne ząbkowanie: do smarowania tkliwych dziąseł. Uwaga! przed zaaplikowaniem dziecku, ostrość mikstury wypróbować na własnych dziąsłach.

Źródło:  „Gazeta Pomorska”

 

 

<<  Powrót do spisu treści Domowe metody leczenia

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS