Dziecko
Ankieta
- 16-01-2014
Zanim rozpocznie się właściwe leczenie wady zgryzu i zanim na zębach pojawi się aparat ortodontyczny, konieczne jest podanie lekarzowi prowadzącemu terapię wielu istotnych dla niego informacji. Z tego powodu ortodonta na pierwszej wizycie przeprowadza wywiad. Informacje, które specjalista chce uzyskać, mogą wydawać się niektórym pacjentom na tyle szczegółowe czy niezwiązane bezpośrednio z tematyką terapii, że może zrodzić się podejrzenie, iż lekarz zbyt dogłębnie chce poznać historię pacjenta oraz jego rodziny. Nic bardziej mylnego: ortodonta wypytujący o przebieg ciąży, przypadki chorób jamy ustnej czy wad genetycznych notowanych u przodków lub spokrewnionych członków rodziny nie jest wścibski, lecz profesjonalnie dociekliwy. W ten sposób próbuje ustalić charakter defektu zgryzu i nakreślić najwłaściwszy plan działania na – najczęściej – wielomiesięczne i kosztowne leczenie ortodontyczne.
Ortodonta podczas pierwszego kontaktu z pacjentem przeprowadza wywiad rodzinny i osobowy. Podczas tego pierwszego stara się dociec, czy w gronie bliższych i dalszych krewniaków notowano wady zgryzu, nieprawidłowości w liczbie zębów, występowanie diastem, zębów zatrzymanych, itp. Z uwagi na charakter pytań, dobrze jest przed pierwszą wizytą u ortodonty przypomnieć sobie, czy w gronie kuzynów, ciotek czy dziadków pojawiły się nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu aparatu żującego i w razie konieczności dopytać krewniaków o przyczynę dysfunkcji.
W wywiadzie osobowym mogą paść pytania o przebieg pierwszych miesięcy ciąży i przebyte w tym czasie przez ciężarną urazy mechaniczne. Zdziwić mogą pytania o dietę, wymioty, ich intensywność, częstość oraz czas trwania – na tej podstawie ortodonta może się jednak zorientować, czy przyczyną np. rozszczepu nie mogły być niedobory witamin spowodowane torsjami.
Paść może nawet pytanie o kontakty ze zwierzętami, szczególnie z kotem, które miały miejsce podczas pierwszych tygodni ciąży – takie pytanie pojawi się na pewno w przypadku, kiedy dziecko urodziło się z wadą rozwojową twarzoczaszki. Istnieje bowiem możliwość zarażenia się matki zarazkami chorób odzwierzęcych, w tym toksoplazmozy i listeriozy. Ortodonta może też pytać dość szczegółowo o przebieg porodu, doszukując się w tym zdarzeniu przyczyn późniejszego zesztywnienia stawu skroniowo-żuchwowego czy też niedorozwoju żuchwy.
Źródło: Opracowanie własne