Dziecko
Ankieta

- 01-04-2011
-
Nadal nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent, który posiada ubezpieczenie, ma prawo zdecydować się na leczenie w dowolnej placówce, która zawarła kontrakt z NFZ.
-
Pacjent korzysta w ramach ubezpieczenia z usług lekarza pierwszego kontaktu oraz specjalistów, którzy pracują w ramach umowy podpisanej z Funduszem Zdrowia.
-
Z usług specjalisty przyjmującego w ramach kontraktu z NFZ można skorzystać na podstawie skierowania, które wystawia lekarz pierwszego kontaktu.
-
Nie potrzeba skierowania do następujących specjalistów: ginekologa i położnika, dentysty, dermatologa, wenerologa, onkologa, okulisty, psychiatry, poradni dla osób chorych na gruźlicę, poradni dla osób zakażonych wirusem HIV, poradni dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego.
-
Skierowanie do specjalisty ważne jest do momentu wizyty, za wyjątkiem skierowań na rehabilitację leczniczą, które tracą ważność, jeżeli nie zostaną zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji do 30 dni od daty wystawienia oraz skierowań do szpitala psychiatrycznego, których ważność wygasa po upływie 14 dni.
-
Przed skierowaniem do specjalisty lekarz pierwszego kontaktu ma obowiązek wysłać pacjenta na badania w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania schorzenia.
-
Specjalista decyduje o tym, czy należy wykonać badania bardziej szczegółowe oraz o tym, czy należy podjąć dłuższe leczenie lub też wystarczy jednorazowa konsultacja. Specjalista zajmuje się też wystawianiem opinii o zdrowiu pacjenta.
Źródło: „Polska Gazeta Krakowska”