Dziecko
Ankieta
- 11-11-2010
Usunięcie zęba lub jego utrata zaburza naturalny szyk istniejący do tej pory w łuku zębowym. Wbrew pozorom, cierpi na tym nie tylko estetyka uśmiechu, ale również zdrowie każdego elementu wchodzącego w skład układu stomatognatycznego.
-
Zęby.
- Braki w uzębieniu sprzyjają przeciążeniu i rozchwianiu zębów, prowadzą do zniekształcenia dziąseł i przeciążenia stawów. Jeśli brakuje nam jednego zęba, to zęby sąsiadujące z luką dążą do jej zamknięcia. Nie przesuwają się jednak osiowo, tylko, zwłaszcza w przypadku osób dorosłych, pochylają w kierunku luki. Poza tym jeśli utraciliśmy zęba górnego, to dolny znajdujący się naprzeciw brakującego, zaczyna wyrastać do góry – wyjaśnia dr Dobrosława Marcinkowska, dentystka.
Ponadto na zębach sąsiadujących z luką osadza się więcej nalotu – dotyczy to szczególnie powierzchni bocznych tych zębów. Z tego powodu na te rejony należy przy oczyszczaniu jamy ustnej zwrócić szczególną uwagę.
-
Twarz – na utracie zęba cierpią mimika i wygląd całej twarzy. Jeśli luka znajduje się na tzw. linii uśmiechu, czyli brakuje zębów od jedynek po trójki, osoby, które utraciły te zęby lub tylko jeden z wymienionych, uśmiechają się „półgębkiem”. Utrata zęba, którego nie pokazuje się w uśmiechu też wpływa na wygląd twarzy – robi się ona ponura i starsza niż w rzeczywistości.
- Jeśli pacjentowi brakuje kilku zębów, np. po jednej stronie nie ma 4, 5, 6, 7, to jego policzek zapada się i powiększa się bruzda nosowo-wargowa – tłumaczy D. Marcinkowska.
-
Stawy skroniowo-żuchwowe – kiedy po jednej stronie szczęki brakuje zęba, odruchowo przesuwa się jedzenie na stronę z uzębieniem kompletnym. Gryzienie tylko na jednej stronie jamy ustnej prowadzi do ścierania znajdujących się tam zębów i do przeciążeń w stawach skroniowo-żuchwowych. Przeciążenia wywołuje również brak tylnych zębów, prowadząc do nadmiernego ścierania przednich.
- Kąciki ust zaczynają nam opadać, a staw skroniowo-żuchwowy zniekształca się. Wówczas pojawia się ból ucha, głowy, stawów oraz tzw. trzaski w stawie – mówi D. Marcinkowska.
-
Dziąsła – im więcej luk po zębach, tym bardziej zbliżają się do siebie dziąsła górne i dolne. Zmiany te utrudniają zaś przeprowadzenie leczenia protetycznego.
Do zmian w układzie stomatognatycznym, wywołanych brakiem zęba lub zębów, dochodzą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, powodowane przez niedokładne rozgryzanie pożywienia. Osoby z lukami w uzębieniu często zatem rezygnują z pewnych pokarmów, pozbawiając się wielu cennych składników mineralnych i witaminowych. Niedobory pokarmowe mogą być zaś przyczyną nieprawidłowego rozwoju (u dzieci) lub pojawienia się schorzeń dotykających np. układ kostny czy nerwowy.
Źródło: „Express Ilustrowany”