Dziecko
Ankieta

- 07-03-2025
Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia częściej zapadają na próchnicę i rozmaite nieprawidłowości zębowe. Stąd konieczność wczesnych i częstych wizyt tych dzieci u stomatologa. Systematyczna opieka lekarza dentysty jest istotna dla wdrożenia odpowiedniej profilaktyki stomatologicznej już od najmłodszych lat. Ponadto specjaliści stomatologii dziecięcej biorą udział w wieloetapowym leczeniu rozszczepów – wchodzą oni w skład multidyscyplinarnego zespołu zajmującego się planowaniem i wdrażaniem odpowiedniej terapii.
Próchnica to nie jedyne zagrożenie, na które narażone są dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że prawie 39% chorych z rozszczepem miało schorzenia współistniejące.
W przypadku rozszczepów ważne jest planowanie leczenia stomatologicznego w oparciu o dobrą znajomość stanu zdrowia pacjenta. Lekarz dentysta, który ma możliwość współpracy z innymi specjalistami zaangażowanymi w terapię oraz częstą styczność z małym pacjentem na wizytach kontrolnych, może wdrażać skuteczne działania antypróchnicowe w oparciu o aktualny stan zdrowia jamy ustnej młodocianego pacjenta z rozszczepem wargi i lub podniebienia.