Dziecko
Ankieta
- 25-10-2024
Próchnicę trzeba leczyć – im szybciej, tym lepiej, bo nieleczone stany chorobowe zębów, takie jak zapalenie miazgi zęba (pulpitis), mogą prowadzić do powstania ropni zębowych. Ropne zakażenia mogą rozprzestrzeniać się z kolei na okoliczne tkanki, prowadząc do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie kości i szpiku czy ropowica dna jamy ustnej. Stany te wymagają pilnej interwencji chirurgicznej. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostawać się też do płuc przez aspirację (np. podczas snu), co zwiększa ryzyko zapaleń płuc, szczególnie u osób starszych i osłabionych, takich jak pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) czy astmą.
Przewlekłe zapalenie przyzębia też musi być leczone – wiąże się m.in. ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej noworodków, gdyż czynniki stanu zapalnego mogą wpływać na skurcze macicy i powodować przedwczesny poród. Bakterie z jamy ustnej mogą także przedostawać się do krążenia matki, prowadząc do odpowiedzi zapalnej, która ma negatywny wpływ na ciążę.
Niektóre badania sugerują, że przewlekłe choroby przyzębia mogą zwiększać też ryzyko nowotworów, w tym raka trzustki, raka przełyku czy raka głowy i szyi.