Dziecko
Ankieta

- 29-06-2009
W Krakowie opracowano program profilaktyczny adresowany do dzieci między 6 a 14 rokiem życia. Pod względem częstości występowania próchnicy, rejon Krakowa nie odbiega od średniej krajowej. Dzieci, które próchnicy nie mają, można praktycznie policzyć na palcach.
- Jest to w dużej części wina rodziców, którzy nie do końca wiedzą, dlaczego ich dzieci mają popsute zęby. Dlatego program profilaktyczny i uświadamiający powinien zaczynać się - moim zdaniem - już wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. A to dlatego, że próchnica w zębach mlecznych niektórych dzieci pojawia się już z końcem pierwszego roku życia – mówi Iwona Sanak, stomatolog.
By dzieci miały zdrowe żeby, trzeba zwracać im uwagę na zachowanie higieny jamy ustnej i systematyczne szczotkowanie zębów. Właściwa dieta z ograniczoną ilością słodyczy może zdziałać cuda. Tak samo wprowadzenie zdrowych nawyków.
- Wciąż pokutuje karmienie dziecka w nocy butelką, wciąż podaje się dzieciom słodzone napoje do picia już po wieczornym umyciu zębów, a to stanowi „pożywkę“ dla bakterii. Ważne jest, żeby były przerwy między poszczególnymi posiłkami – przypomina dentystka
Polskie sześciolatki często mają próchnicę – szacuje się, że tylko 13% dzieci w tym wieku nie ma zmian na zębach. Dlatego konieczna jest kompleksowo prowadzona profilaktyka stomatologiczna, obejmująca:
-
edukację rodziców
-
przestrzeganie zasad racjonalnego żywienia oraz dbałości o higienę jamy ustnej
-
stosowanie związków fluoru
-
regularną kontrolę uzębienia.
Dentyści przypominają też o dużej skuteczności lakierowania zębów w walce z próchnicą. Powinno się je wykonywać najlepiej co pół roku.
- (…) Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ, na przykład, lakuje (zabezpiecza przed próchnicą) stałe szóstki dzieciom do siódmego roku życia. Ale siedmiolatkom te szóstki nie zawsze wyrosną na czas, a wtedy wkraczamy my – tłumaczy Iwona Sanak.
Pieniądze na akcję profilaktyczną w Krakowie zabezpieczono już w miejskim budżecie.
Źródło: „Dziennik Polski”