Dziecko
Ankieta
- 08-04-2023
Okres Świąt Wielkanocnych nieodłącznie wiąże się z malowaniem jajek. Kraszanki i pisanki coraz częściej barwione są z wykorzystaniem tradycyjnych metod i z użyciem naturalnych barwników. Najpopularniejsze z nich to:
-
sok z buraka, z czerwonej kapusty;
-
wywar z łupin cebuli;
-
wywar z oziminy.
Tradycyjnie, zanim jajka były barwione, malowano je woskiem. Można jednak ciekawe ornamenty uzyskać, wykorzystując np. gumki recepturki nakładane na jajo.
Warto malowanie jaj uczynić rytuałem rodzinnym i zaprosić do tego dzieci – przy okazji można im urządzić pogadankę edukacyjną na temat tego, jak jaja mogą korzystnie wpływać na zęby. (O profilaktyce próchnicy dziecko może dowiedzieć się przecież nie tylko podczas wizyty u dentysty.) Wspomnijmy przy okazji dziecku, że najwięcej wapnia znajduje się w skorupce jaja, a wapń to podstawowy składnik zębów.
Jak ekologicznie malować jaja?
-
Idź na spacer z dzieckiem i zbierz dwie garście oziminy; podczas obierania cebuli zostaw łupiny; pokrój w drobne kawałki 1-2 liście czerwonej kapusty bądź buraki.
-
Surowe jajka umyj w płynie do mycia naczyń, Osusz.
-
Na skorupki nałóż gumki recepturki w dowolnym układzie.
-
Do niewielkich garnków nalej wody, włóż wybrany surowiec barwierski i zagotuj. Gotuj do uzyskania pożądanego koloru wywaru.
-
Do wywaru dolej 1-2 łyżeczki octu spirytusowego i włóż jajka, a potem gotuj przez kilka minut.
-
Wyciągnij jajka, ułóż je delikatnie najlepiej na ruszcie z piekarnika do osuszenia, a kiedy będą suche, delikatnie ściągnij gumki recepturki.
-
Odrobiną oleju spożywczego nabłyszcz powierzchnię skorupek. Ułóż w koszyczku i postaw na stole.
Wszystkiego dobrego na tegoroczne Święta Wielkanocne życzy PortalDentystyczny.pl!