Dziecko
Ankieta

- 16-09-2022
Zęby wykazują duże podobieństwo składu do tkanki kostnej. Służą do rozdrabniania i miażdżenia pokarmu, od nich zależy też uroda uśmiechu, ale mogą również stanowić jeden z najlepszych bio-wskaźników środowiskowego narażenia na metale ciężkie. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przeprowadzili badanie, którego wyniki zostały opublikowane w 2018 r., wycelowane w wykazanie przydatności zębów jako wskaźnika przewlekłego, środowiskowego narażenia na metale ciężkie. W badaniu brały udział dzieci w wieku od 2 do 14 lat, zamieszkałe na terenach województwa śląskiego. Natomiast materiałem użytym w doświadczeniu były zęby mleczne, pozyskane w wyniku ich samoistnego wypadania. W analizach laboratoryjnych pod uwagę brane były trzy metale ciężkie: ołów, kadm i cynk. Łącznie przebadano 45 zębów mlecznych.
W próbkach wykryto wyższe wartości stężenia pierwiastków niż przyjęte dla nich normy. Co ciekawe, zawartość kadmu, ołowiu i cynku była wyższa u dzieci młodszych niż starszych. Może to wskazywać na narażenie na te metale już w okresie ciąży.
Badania z wykorzystaniem nieinwazyjnych metod poboru materiałów do oceny środowiskowego narażenia na metale ciężkie mogą dostarczyć informacji cennych dla dalszego zarządzania opieką zdrowotną oraz podejmowania efektywnych działań z zakresu zdrowia publicznego.