Dziecko
Ankieta

- 30-03-2022
Pleśniawka to potoczna nazwa kandydozy ostrej rzekomobłoniastej wywołanej przez grzyba Candida, zaliczanego do drożdżaków. To najczęstsza postać kandydozy jamy ustnej u dzieci. Może również występować u osób dorosłych, osłabionych wcześniej przebytą chorobą. Pleśniawkę bardzo często stwierdza się u wcześniaków. Może również wystąpić u noworodków między 5. a 6. dniem życia – to wynik zaburzeń działania układu pokarmowego.
Pleśniawka objawia się miękkimi, białymi nalotami, które swoim wyglądem przypominają mleczny kożuch. Zmiany najczęściej pokazują się w obrębie błony śluzowej oraz języka, lecz zdarza się, że obejmują całą śluzówkę jamy ustnej. Naloty są powierzchowne, przez co nie pozostawiają po sobie blizn. Łatwo się zdejmują, gdzie zostaje zaczerwieniona powierzchnia nabłonka.
W przypadku braku problemów ogólnie zdrowotnych, jamę ustną noworodka lekarz lub stomatolog prawdopodobnie zaleci przemywać 0,5-1 proc. roztworem fioletu gencjany. Po ustąpieniu objawów, w ramach profilaktyki, zabieg ten trzeba powtórzyć jeszcze dwukrotnie. U niemowląt może być zalecony antybiotyk do pędzlowania. Natomiast w przypadku dzieci starszych – zawiesina do stosowania w jamie ustnej.