Dziecko
Ankieta
- 23-03-2009
Wątroba i nerki to ważne organy ustroju. Ich niewydolność prowadzi do powstania szeregu zaburzeń w metabolizmie, które nie pozostają bez wpływu na rozwój uzębienia i jego zdrowie. Zmiany w metabolizmie wpływają na wygląd, kolor i wytrzymałość tkanek zębów oraz na przebieg i prawidłowość wyrzynania się uzębienia. U dzieci po transplantacji nerki lub wątroby obserwowano następujące zaburzenia w obrębie uzębienia:
-
opóźnione wyrzynanie zębów
-
obliterację (zasklepienie) jam zębowych
-
zwapnienia miazgi
-
zmiany w kolorze szkliwa lub jego mętnienie
-
hipoplazję szkliwa - zmniejszenie grubości warstwy pokrywającej zęby.
Przyczyny wystąpienia nieprawidłowości:
Po transplantacji wątroby:
-
żółtaczka
-
niedobory odżywiania - kiedy podczas odontogenezy do tworzących się tkanek zęba dociera za mało białek (a tak często dzieje się u dzieci po transplantacji), pojawiają się zmętnienia i hipoplazje; nieprawidłowości w rozwoju zębów powoduje również niedostatek witaminy A;
-
cholestaza czyli zastój żółci - pojawienie się zielonkawych przebarwień na zębach świadczy o nieprawidłowościach w pracy przewodów żółciowych; przebarwienia te dość często pojawiają się na zębach dzieci po przeszczepie i są spowodowane przez biliwerdynę – zielonkawy barwnik żółci, który powstaje w wątrobie na skutek rozpadu hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi).
Po transplantacji nerek:
-
zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej, która towarzyszy niewydolności nerek;
-
rozchwianie równowagi pracy przytarczyc - na skutek zaburzeń elektrolitowych pojawia się ich nadczynność, w efekcie której w tkankach miękkich odkłada się wapń;
-
długotrwałe przyjmowanie leków z grupy glikokortykosteroidów.
Przebarwienia, brunatnienie lub zażółcenie szkliwa najczęściej dotykają zęby mleczne dzieci, których leczenie zawiera środki immunosupresyjne. Nieprawidłowości w barwie szkliwa częściej zdarzają się po transplantacji wątroby niż nerki. Co ciekawe, im młodsze dziecko przechodzi zabieg przeszczepiania wątroby, tym większe jest prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień na zębach. Z kolei u dzieci, którym przeszczepiono nerki, częściej zdarzają się przypadki hipoplazji szkliwa.
Źródło: „Nowa Stomatologia”