Dziecko
Ankieta

- 04-07-2018
Niepełnosprawnych z Tarnowa i okolic oraz ich rodziców i opiekunów prawnych czekają od lipca problemy. Z początkiem tego miesiąca może przestać działać jedyna w Tarnowie i regionie lecznica, w której osoby niepełnosprawne mogły mieć wyleczone zęby w znieczuleniu ogólnym. Powodem tego jest brak kontraktu na chirurgii stomatologicznej. Szefostwo przychodni, w której obecnie wykonywane są zabiegi i leczenie zębów pod narkozą, tłumaczy, że głównym miejscem pracy lekarzy przeprowadzających te zabiegi jest poradnia chirurgii stomatologicznej. Kiedy brak jest kontraktu z Funduszu Zdrowia, lekarze ci odejdą z pracy i tym samym lecznica pozostaje bez specjalistów upoważnionych do przeprowadzenia tego typu zabiegów stomatologicznych. Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych nie wyobrażają sobie takiej sytuacji, ponieważ osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi czy zespołem Downa nie współpracują ze stomatologiem, nie dają się dotknąć, nie otwierają buzi, a często są też agresywne wobec lekarza. Z tego powodu leczenie pod narkozą staje się nieraz jedyną opcją na udzielenie takim osobom pomocy dentystycznej.
Niepełnosprawni stanowią liczną, bo około 500-osobową grupę pacjentów korzystających z usług poradni, która dotychczas świadczyła tego typu usługi. Poradnia jako jedyna w okolicy posiada niezbędne wyposażenie do przeprowadzenia zabiegów w narkozie oraz wykwalifikowany zespół specjalistów przygotowanych merytorycznie i praktycznie do przeprowadzenia tego typu zabiegów. Oddział NFZ w Krakowie poinformował, że przychodnia nie otrzymała kontraktu, ponieważ nie została wybrana ze względu na niższą cenę w porównaniu z pozostałymi uczestnikami konkursu. Świadczenia chirurgii stomatologicznej zostaną zabezpieczone w Tarnowie, bo będzie je realizował inny NZOZ, ale placówka ta nie wykonuje zabiegów w narkozie.
Poradnia, która dotychczas świadczyła usługi dla osób niepełnosprawnych, liczy na sukces w konkursie uzupełniającym. W razie niepowodzenia ma zamiar się odwoływać.