Dziecko
Ankieta

- 09-12-2008
W tym roku, 25 września po raz pierwszy obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Stomatologicznej.
Dentyści przypominają, iż dla zachowania zdrowia zębów i przyzębia nie jest niezbędne stosowanie innowacyjnych nowinek technologicznych, ale:
-
właściwa higiena jamy ustnej
-
systematyczność w przeprowadzaniu zabiegów oczyszczających szkliwo z nalotu
-
samodyscyplina w przestrzeganiu częstotliwości zabiegów higienicznych i w należytym ich wykonywaniu.
Drobnoustroje bytujące w jamie ustnej to naturalna mikroflora. Nie da się ich całkowicie usunąć z organizmu, a nawet nie powinno się tego czynić, ponieważ mikroorganizmy te żyją w specyficznej harmonii ze strukturami jamy ustnej. Dopiero zaburzenie tej wewnętrznej równowagi (np. przez zaniedbania higieniczne) doprowadza do powstania chorób zębów i przyzębia.
Podstawą zachowania harmonii panującej we wnętrzu ust jest systematyczne czyszczenie zębów i języka. Dobra szczoteczka do zębów, odpowiednia pasta i kilkuminutowe szorowanie wnętrza buzi to więcej niż połowa sukcesu w zachowaniu zdrowia aparatu żującego.
– Warto wyrobić sobie nawyk noszenia szczoteczki do pracy. Przecież tam też spożywamy posiłek. Pamiętajmy też, że zęby należy myć po śniadaniu, a nie przed nim, jak ma w zwyczaju wielu z nas, traktując pastę niczym odświeżacz – mówi Marianna Kostrzyk, lekarz stomatolog.
Nieistotne jest, czy zęby czyści się szczoteczką tradycyjną czy elektryczną. W niektórych przypadkach szczoteczki elektryczne mogą być lepszym rozwiązaniem.
–Moda na nie jest pożyteczna, bo okazuje się, że lepiej sobie radzą z usuwaniem osadów. Są też niezastąpione w przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej –wyjaśnia Kostrzyk.
Ważne, by włosie każdej ze szczoteczek było miękkie i nie zniekształcone. Rozchylanie się włókien czyszczących to sygnał do wymiany szczoteczki, co powinno następować średnio co 6 tygodni.
Ważnym elementem higieny jamy ustnej jest nitkowanie.
– Mało kto wie, że samo korzystanie z nici może być dla nas świetnym testem. Jeśli po czyszczeniu nitka jest postrzępiona, wskazuje to na nierówną powierzchnię zębów. To oznaka próchnicy –wyjaśnia stomatolog.
W Polsce nić dentystyczna traktowana jest jeszcze jak niepotrzebna fanaberia. A szkoda, bo nitkowanie to świetny zabieg na doczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni.
Stosowanie płukanek ma z roku na rok więcej zwolenników: specjalistyczne płyny odświeżają oddech, działają bakteriobójczo i pomagają zachować właściwą równowagę mikrobiologiczną we wnętrzu jamy ustnej.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”