Dziecko
Ankieta
- 29-10-2008
By próchnica nie atakowała tak szybko zębów, należy je okresowo poddawać zabiegom fluoryzacji. Preparaty stosowane w profesjonalnej fluoryzacji mają wysokie stężenie fluoru: w przedziale 0,1 – 6%, dlatego może je nakładać tylko specjalista.
Sposoby powlekania powierzchni zębów fluorem:
-
Lakierowanie – w powierzchnię zębów wciera się lakiery fluorkowe. Jony fluoru wnikają w strukturę szkliwa i uszczelniają ją, a zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów bakteryjnych. Lakierowanie powinno się przeprowadzać:
-
rutynowo 2x w roku
-
w przypadku chorób przyzębia – częściej; nawet kilka razy w odstępie kilku dni
-
po każdym profesjonalnym oczyszczaniu zębów
-
po plombowaniu, podczas którego dochodzi do uszkodzeń zdrowego szkliwa.
-
Lakowanie – pokrywanie lakiem fluorkowym bruzd na powierzchniach żujących w zębach trzonowych i przedtrzonowych. Lak uwalnia fluor i uszczelnia szkliwo. Lakowanie polecane jest szczególnie dzieciom. Zabieg polega na opłukaniu zęba wodą, osuszeniu powietrzem, potraktowaniu przez minutę powierzchni żującej wytrawiaczem, ponownym opłukaniu i osuszeniu oraz pokryciu zęba preparatem z fluorem i utwardzeniu powierzchni.
Regularna fluoryzacja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 75%. Warunkiem powodzenia zabiegów są jednak zdrowe zęby. Fluoryzacji nie można traktować jako alternatywy dla codziennej higieny jamy ustnej ani dla leczenia dentystycznego w przypadku, kiedy szkliwo jest już zniszczone przez próchnicę.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”