Dziecko
Ankieta

- 22-04-2015
Co, jeśli podczas leczenia kanałowego ułamie się narzędzie i dojdzie do rozwoju zapalnego? Czy w takim przypadku za droższe leczenie zapłaci pacjent?
Narzędzie może się ułamać na skutek ukrytej wady lub w wyniku nienależytej staranności pracy dentysty. Jednak w żadnym przypadku pozostawienie ciała obcego w ciele pacjenta nie może być traktowane jako element ryzyka, które akceptuje pacjent, wyrażając swoją zgodę na wykonanie konkretnej czynności leczniczej. Kiedy stomatolog zda sobie sprawę, że w zębie utkwił kawałek narzędzia, powinien o tym poinformować pacjenta oraz oszacować negatywne następstwa i korzyści zaniechania usunięcia ciała obcego.
Jeśli fragment narzędzia będzie można bez szkód dla zdrowia pacjenta usunąć lub pozostawić, wówczas pacjent nie może ubiegać się o zadośćuczynienie pieniężne za to zdarzenie. Co innego, jeżeli pojawią się negatywne skutki – choćby w postaci stanu zapalnego. Wtedy pacjent może domagać się zadośćuczynienia pieniężnego za rozstrój zdrowia lub uszkodzenie ciała, a także odszkodowania za straty majątkowe.
W żadnym przypadku dentysta nie może obciążyć pacjenta dodatkowymi kosztami leczenia, wynikającymi z pozostawienia w zębie fragmentu narzędzia.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”