Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna Dzieckoortodoncja
Higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego
 

 

 

 

 

W czasie leczenia zębów aparatem ortodontycznym higiena jamy ustnej ma fundamentalne znaczenie dla uzyskania dobrego efektu terapeutycznego i ochrony jamy ustnej przed chorobami śluzówki, zębów i przyzębia.

  • Niezależnie od tego, czy nosisz aparat ortodontyczny stały czy ruchomy, szczotkuj zęby po każdym posiłku, zawsze po śniadaniu i przed udaniem się na spoczynek. Używaj pasty z fluorem oraz dobrej szczoteczki. Nigdy nie zapominaj także o czyszczeniu języka i wewnętrznej strony policzków. Po każdym czyszczeniu dokładnie wypłucz jamę ustną wodą. Okresowo stosuj płukanki odkażające.

  • Jeśli nosisz aparat ruchomy, również go oczyszczaj. Podczas każdego szczotkowania wyjmij go z jamy ustnej i najpierw dokładnie przepłucz pod strumieniem bieżącej wody. Zwróć szczególną uwagę na zakamarki w okolicach śrub i załamań polimeru. Następnie wyszczotkuj go miękką szczoteczką i pastą do zębów. Ponownie bardzo dokładnie opłucz i albo włóż do ust, albo – jeśli nie będziesz go używać – osusz czystą szmatką i ulokuj w czystym pudełku do przechowywania aparatu. Okresowo stosuj dostępne w aptece środki do czyszczenia i dezynfekcji aparatów ortodontycznych: zamocz w roztworze aparat na czas zalecany przez producenta, wypłucz, osusz lub od razu używaj.

  • Jeśli nosisz aparat stały, zaopatrz się w specjalne szczoteczki jednopęczkowe i irygator wodny. Przy ich pomocy usuniesz zanieczyszczenia z trudno dostępnych rejonów z okolic zamków i ligatur. Czyść zęby po każdym posiłku i przekąsce. Pamiętaj o bardzo dokładnym wyszczotkowaniu wszystkich powierzchni zębów i okolic znajdujących się przy zamkach i za łukiem aparatu. Najpierw używaj zwykłej szczoteczki (szczotkuj ruchami okrężnymi, wymiatającymi w kierunku od dziąsła ku zębom), potem jednopęczkowej (oczyść nią każdy zamek z osobna i z każdej strony) i irygatora. Przed czyszczeniem usuń wszystkie ruchome części, np. gumki naciągające. Obowiązkowo stosuj płyn do płukania jamy ustnej z zawartością fluoru.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS