Dziecko
Ankieta
Utrata zęba i wady zgryzu muszą być u dzieci bezwzględnie leczone, gdyż w okresie rozwojowym bardzo szybko może dojść do zakłócenia procesu wyrzynania się zębów, deformacji zgryzu i powstania lub pogłębienia nieprawidłowości w jamie ustnej.
Protezy lecznicze najczęściej wykonywane są z akrylu albo z żywicy acetalowej. Acetal jest odporny na mechaniczne wpływy i ładniejszy niż akryl. Uzupełnienia wykorzystywane w leczeniu protetycznym dzieci są wielofunkcyjnymi akcesoriami. Mogą one zawierać elementy aparatów ortodontycznych, na przykład śruby Fiszera, sprężyny, klamry łączące, a sztuczne zęby mogą dodatkowo być zaopatrzone w równie, dzięki którym żuchwie narzuca się odpowiednią pozycję. Protezy dzieci chorych na epilepsję mogą być wzmocnione dodatkowo siatką metalową. Celem takiego rozwiązania jest wzmocnienie wytrzymałości uzupełnienia i uniknięcie jej uszkodzenia bądź połknięcia fragmentu uszkodzonej protezy podczas ataku padaczki.
W dobrze wykonanej protezie dziecięcej płyta jest cienka i ograniczona od strony przedsionka. Tak uformowana płyta nie ogranicza wzrostu szczęki. Wyjątkiem jest tutaj proteza całkowita.
Aby proteza w jamie ustnej dziecka była lepiej utrzymywana, wykorzystuje się do tego bezpieczne klamry – inne niż stosowane w protetyce dla dorosłych. Są to między innymi klamry ortodontyczne Adamsa lub kulkowe. Klamry Adamsa zakłada się na zęby trzonowe i przedtrzonowe, a zdecydowanie rzadziej na zęby przednie. Po okresie adaptacyjnym zostają one usunięte. Jest to działanie zalecane, gdyż pozostawienie klamer może zakłócać przebieg wyrzynania zębów. Po usunięciu klamer protezy akrylowe utrzymywane są w jamie ustnej dziecka przez wypustki międzyzębowe, które stanowią część płyty protezy.
Jeśli dziecku brakuje zęba lub zębów w odcinku przednim, wykonywana jest częściowa proteza, której nie zaopatruje się w klamry. Jest to uzupełnienie złożone z płyty podniebiennej, przedsionkowej i zębów.
Warto wiedzieć, że protezy lecznicze u dzieci wykorzystywane są nie tylko w przypadku zabezpieczenia przestrzeni po utracie pourazowej zęba, ale również pełnią funkcję uzupełnień overdenture albo protez natychmiastowych zakładanych po ekstrakcji zęba.